<< Powrót do ścieżki
1945-dd
… do Wolnej Polski

Gdynia została wyzwolona spod okupacji niemieckiej 28 marca 1945 roku.

Miasto nie zostało bardzo zniszczone a to za sprawą ruchu oporu, którego członkowie dostarczyli do sztabu Armii Czerwonej plany umocnień co pozwoliło żołnierzom uderzyć w miejsca najsłabiej bronione.

Po wyzwoleniu do miasta zaczęli wracać dawni mieszkańcy i napływać nowi.
Zaraz po wyzwoleniu przystąpiono też do odbudowy gospodarki, która była ważna nie tylko dla Gdyni ale kraju. W pierwszej kolejności uruchomiono wodociągi miejskie, elektrownię, wytwórnię olejów, drukarnię, mleczarnię, mechaniczną stolarnię i oczywiście rozpoczęto prace w porcie. Do Gdyni zaczęły powracać polskie statki, które wojnę przetrwały poza granicami kraju.

Zaczęło się odradzać rybołówstwo.
W stoczni zaczęto wykonywać coraz większe i skomplikowane zlecenia.
Rozwój powojennej Gdyni nierozerwalnie związany jest z Trójmiastem.

W okresie PRL-u Gdynia nadal jest oknem na świat i ważnym punktem na mapie turystycznej, gospodarczej i obronnej. To do Gdyni przybywają przez marynarzy wieści z „ wolnego świata”. W grudniu 1970 roku w związku z wystąpieniami robotników protestujących przeciwko podwyżkom cen żywności zginęło 18 osób a wiele zostało rannych lub poddanych później różnorakim represjom.


W sierpniu 1980 roku Gdynia stała się ważnym punktem w działalności Solidarności min. w wolnej drukarni Nauta drukowano ulotki o zawiązaniu się Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z siedzibą w Stoczni Gdańskiej.


Po wyborach 4 czerwca 1989 roku Gdynia tak jak cała Polska wkroczyła w nową epokę polityczną i gospodarczą. W grudniu odbyło się I Forum Gospodarcze a od roku 2000 organizowane jest Międzynarodowe Forum Gospodarcze podczas, którego omawiane są najważniejsze problemy ekonomiczne w powiązaniu z miastem i gospodarką światową.


Obecnie Gdynia liczy 245 867 mieszkańców i w rankingu miejsc najlepszych do życia znalazła się na pierwszym miejscu w Polsce i trzecim na świecie wśród miast liczących od 150 do 400 tysięcy mieszkańców.


Port w Gdyni specjalizuje się w przeładunkach kontenerów. W mieście główną siedzibę mają Polskie Linie Oceaniczne. Przemysł związany jest głównie z gospodarką morską np. stocznie, agencje żeglugowe, spedycyjne i transportowe oraz zakłady spożywcze przede wszystkim przetwórstwa rybnego.

Aktywność

Wyobraź sobie, że jesteś inwestorem i kupujesz hotel w Gdyni. Na co zwrócisz uwagę ?

W 2008 r Gdynia jako pierwsze polskie miasto znalazła się na planszy gry Monopoly.


Hotel musi być położony w centrum miasta, być blisko dużych zakładów przemysłowych, w pobliżu powinny być tereny zielone, blisko powinna być przynajmniej jedna uczelnia wyższa.

  • 1253-1917
  • 1918-1919
  • 1920
  • 1921-1925
  • 1926-1938
  • 1939-1945
  • 1945-do dziś