<< Powrót do ścieżki
1920
Zaślubiny Polski z Morzem

Rok 1920 miał okazać się bardzo znaczący dla dziejów odradzającej Polski.

Dla polskiej części Pomorza i Gdyni rok ten był szczególny już od początku. Postanowienia Traktatu wersalskiego zaczęły obowiązywać 10 stycznia 1920 roku a już 18 stycznia polskie wojska wkroczyły do Torunia, czyli stolicy nowo utworzonego województwa Pomorskiego, 29 zajęły Starogard, 8 lutego Kartuzy a 10 lutego zatrzymały się w Pucku. To niewielkie miasteczko stało się świadkiem zaślubin Polski z morzem. Przy wietrznej, deszczowej pogodzie generał Józef Haller dokonał symbolicznego aktu zaślubin Polski z morzem wrzucając do wody platynowy pierścień

Aktywność

Obejrzyj film Droga do morza -Józef Haller od 1 minuty 50 sekundy do 2 minuty 27 sekundy i wysłuchaj wspomnień generała Hallera o zaślubinach Polski z morzem.

Kazanie podczas mszy odprawionej przez dziekana polowego księdza Zygmunta Rydlewskiego wygłosił ksiądz Józef Wrycza a symboliczną straż nad Bałtykiem marynarzom przekazał szyper Jakub Myślisz.

Gdynia zaczęła być bardzo ważnym punktem w polityce odrodzonego państwa polskiego. W czerwcu 1920 roku rząd Polski otrzymał raport inżyniera Tadeusza Wendy,

Aktywność

przeczytaj biogram inżyniera Wendy (sala 5 tablica piąta na wystawie) i odpowiedz na pytanie w jakich miastach studiował?
a)Warszawa i Berlin b) Warszawa i Petersburg


który został oddelegowany na polskie Pomorze z zadaniem wyboru miejsca pod budowę nowego portu. Jego wybór padł na Gdynię a dokładnie na tereny pomiędzy Gdynią a Oksywą potwierdzając XVII wieczną koncepcję hetmana Stanisława Koniecpolskiego. Formalnej decyzji wówczas nie podjęto, ponieważ Polska musiała poradzić sobie z innymi problemami. W sierpniu podczas kulminacji działań wojennych z Rosją użyto Gdyni do przeładunku amunicji i sprzętu wojskowego przysłanego z Francji. Gdynia świetnie się do tego nadawała, ponieważ morze w tych okolicach jest głębokie i spokojnie mogły kotwiczyć tam statki a do tego posiadała linię kolejową co umożliwiało dalszy transport przeładowanych towarów. Niestety teraz trzeba było znaleźć pieniądze na sfinansowanie przyszłego przedsięwzięcia.

odpowiedź do aktywności: b) Warszawa i Petersburg

  • 1253-1917
  • 1918-1919
  • 1920
  • 1921-1925
  • 1926-1938
  • 1939-1945
  • 1945-do dziś