<< Powrót do ścieżki
1918-1919
Pierwsza wojna światowa

Pierwsza wojna światowa, którą nazywano również wielką wojną ze względu na wielkość jej działań i terytoria, które objęła zakończyła się w listopadzie 1918 roku. Zginęło w niej wielu ludzi a jeszcze więcej odniosło rany stało się niezdolnymi do pracy czy samodzielnego życia. W wojnie tej po stronie Cesarstw Niemieckiego uczestniczyli też mieszkańcy Gdyni, którzy mieli obowiązek służyć w wojsku. Przed wybuchem wojny prowadzili spokojne życie zajmując się głównie pracą na roli połowem ryb i przyjmowaniem turystów. Nie było wtedy jeszcze w Gdyni hoteli i pensjonatów więc turystom wynajmowano pokoje w domach. Gospodynie gotowały posiłki, kuchnia ich słynęła zwłaszcza z przyrządzania ryb na różne sposoby. Takie wynajmowanie izb letnikom na pewno pozwalało podreperować domowy budżet.

Kiedy wybuchła wojna, mężczyźni poszli na front a kobiety i dzieci pozostały w domach i musieli sami zatroszczyć się o swoje utrzymanie co nie było łatwe, bo w tamtych czasach to mężczyźni głównie pracowali zawodowo. Nadal uprawiano więc rolę i łowiono ryby. Turyści raczej wtedy nie przyjeżdżali na wypoczynek, ale do Gdyni przywożono rannych żołnierzy na leczenie.

W roku 1918 stało się jasne, że wojna zbliża się do końca i że świat będzie wyglądał zupełnie inaczej. Dla Polaków pojawiła się szansa odzyskania niepodległości. Polska ludność Pomorza zaczęła żądać przyłączenia terenów, na których mieszkała do nowo tworzonej Polski. Na konferencję do Wersalu, na której miano zdecydować o polskich granicach pojechał Antoni Abraham jako potwierdzenie, że na Pomorzu mieszka wielu Polaków przywiózł ze sobą książkę meldunkową miasta Gdańska z podkreślonymi polskimi nazwiskami.

Aktywność

Zobacz, krótki biogram Antoniego Abrahama i oblicz, ile lat przeżył. (podpowiedź znajduje się w 2;43 sekundzie filmu)

Później opowiadano również historię o tym, że w trakcie rozmowy z premierem Wielkiej Brytanii Lloydem Georgem miał uderzyć pięścią w stół żądając przyłączenia Kaszub do Polski. A było się zapewne czego obawiać, bo był wysoki, dobrze zbudowany i silny.

Przełom 1918 i 1919 roku był bardzo trudny nie tylko ze względu na zimowe warunki, ale również na sytuację polityczną. Ludzie zmieniali miejsce zamieszkania przemieszczając się z całym dobytkiem nie tylko po terenach państw, ale również przekraczając granice. W miejsca w których się osiedlali przywozili nie tylko swoje obyczaje i umiejętności, ale również pieniądze, którymi się posługiwali.  W Gdyni do końca pierwszej wojny obowiązywała marka Cesarstwa Niemieckiego, aby później być zastąpioną przez polską walutę.

Kiedy w Gdyni oczekiwano decyzji o kształcie granic w Warszawie Józef Piłsudski wydał w 1918 roku dekret nakazujący zorganizowanie Marynarki Wojennej. Zaczęto ją tworzyć pomimo braku jeszcze dostępu do morza. Powołaną Komendę Portu wojennego umieszczono tymczasowo w Modlinie. Nikt jeszcze wtedy nie miał pojęcia, że ta decyzja będzie jedną z ważniejszych dla przyszłego rozwoju Gdyni.

Aktywność

Na zdjęciu poniżej widzisz flagę Polskiej Marynarki Wojennej. Który z jej elementów świadczy, że była wykorzystywana (związana z morzem)

28 czerwca 1919 roku podpisaniem traktatu pokojowego nie tylko zakończono działania wojenne na świecie, ale również ustalono północną granicę Polski z dostępem do morza. Wśród przyłączonych terenów byłą maleńka Gdynia.

Odpowiedź do aktywności: 1)54 2)kotwica

  • 1253-1917
  • 1918-1919
  • 1920
  • 1921-1925
  • 1926-1938
  • 1939-1945
  • 1945-do dziś