<< Powrót do ścieżki
1945-dd
… do Wolnej Polski

Dla Gdyni i jej mieszkańców wojna zakończyła się 28 marca 1945 roku wkroczeniem do miasta żołnierzy Armii Czerwonej i Wojska Polskiego.

Miasto na szczęście wyszło z walk z niewielkimi zniszczeniami a to za sprawą ruchu oporu, którego członkowie dostarczyli do sztabu Armii Czerwonej plany umocnień miasta co pozwoliło uderzyć w miejsca najsłabiej bronione.

Po wyzwoleniu do miasta zaczęli wracać dawni mieszkańcy i napływać nowi. Tak jak w latach 20-tych podczas rozbudowy miasta Gdynia przyciągała przybyszów z całej ówczesnej Polski szukających zarobku i godnych warunków życia tak teraz stałą się przystanią dla tysięcy przesiedleńców ze wschodu, którzy pozbawieni swoich domów tu znaleźli miejsce do osiedlenia się.


Zaraz po wyzwoleniu przystąpiono też do odbudowy gospodarki, która była ważna nie tylko dla Gdyni ale dla całego powstającego ze zniszczeń kraju. W ciągu miesiąca od wkroczenia wojsk radzieckich do miasta uruchomiono wodociągi miejskie, elektrownię, wytwórnię olejów, drukarnię, mleczarnię, mechaniczną stolarnię i oczywiście rozpoczęto prace w porcie. Do Gdyni zaczęły powracać polskie statki, które wojnę przetrwały poza granicami kraju.

Zaczęło się również odradzać rybołówstwo . Łowiono głównie dorsze, które uzupełniały niedobory w reglamentowanym mięsie. Kartki na mięso zniesiono dopiero w 1953 roku.


W stoczni wykonującej na początku prace remontowe zaczęto wykonywać coraz to większe i skomplikowane zlecenia.
Rozwój powojennej Gdyni nierozerwalnie związany jest z Trójmiastem.

W okresie PRL-u Gdynia nadal jest oknem na świat, może już nie całej Polski, bo w nowych granicach państwa znalazł się Gdańsk, Szczecin czy Świnoujście ale niezmiernie istotnym punktem na mapie turystycznej, gospodarczej i obronnej. To do Gdyni przybywają przez marynarzy wieści z „ wolnego świata”. W grudniu 1970 roku miasto stało się areną tragicznych wydarzeń związanych z wystąpieniami robotników protestujących przeciwko podwyżkom cen żywności. Zginęło wówczas 18 osób a wiele zostało rannych lub poddanych później różnorakim represjom. Symbolem protestów stała się postać Janka Wiśniewskiego czyli Zbigniewa Godlewskiego, 18 letniego robotnika z Portu w Gdyni, zastrzelonego przez wojsko niedaleko przystanku Szybkiej Kolei Miejskiej Gdynia Stocznia. Jego ciało przeniesione zostało na drzwiach przez protestujących ulicą Świętojańską pod gmach Miejskiej Rady Narodowej. O wydarzeniach tych opowiada min. Ballada o Janku Wiśniewskim i film Czarny czwartek.


W sierpniu 1980 roku Gdynia stała się ważnym punktem w działalności Solidarności min. w wolnej drukarni Nauta drukowano ulotki o zawiązaniu się Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z siedzibą w Stoczni Gdańskiej.


Po wyborach 4 czerwca 1989 roku Gdynia tak jak cała Polska wkroczyła w nową epokę polityczną i gospodarczą. W grudniu odbyło się I Forum Gospodarcze a od roku 2000 organizowane jest Międzynarodowe Forum Gospodarcze podczas, którego omawiane są najważniejsze problemy ekonomiczne w powiązaniu z miastem i gospodarką światową.


Obecnie Gdynia liczy 245 867 mieszkańców i w rankingu miejsc najlepszych do życia znalazła się na pierwszym miejscu w Polsce i trzecim na świecie wśród miast liczących od 150 do 400 tysięcy mieszkańców.
Port w Gdyni specjalizuje się w przeładunkach kontenerów. W mieście główną siedzibę mają Polskie Linie Oceaniczne. Przemysł związany jest głównie z gospodarką morską np. stocznie, agencje żeglugowe, spedycyjne i transportowe oraz zakłady spożywcze przede wszystkim przetwórstwa rybnego.


W 2008 r Gdynia jako pierwsze polskie miasto znalazła się na planszy gry Monopoly.

Aktywność

Wyobraź sobie, że jesteś inwestorem i planujesz wybudowanie biurowca w Gdyni. Jakiej lokalizacji będziesz szukał aby inwestycja była jak najbardziej opłacalna.
Może w pobliżu urzędów, blisko do plaży, w pobliżu portu, w pobliżu przystanku kolejki SKM ( Szybka Kolej Miejska) czy w okolicy parku?

Gdynia jest chętnie pokazywana w filmie.

O narodzinach portu i miasta opowiada film pt. Miasto z morza Miasto z morza Telewizja Polska S.A..

W Gdyni też rozgrywa się akcja jednego z odcinków kryminalnego serialu 07 zgłoś się pt. Dlaczego pan zabił moją mamę 07 zgłoś się – odc. 8

Podpowiedź do aktywności: Może w pobliżu urzędów, blisko do plaży, w pobliżu portu, w pobliżu przystanku kolejki SKM ( Szybka Kolej Miejska) czy w okolicy parku?

  • 1253-1917
  • 1918-1919
  • 1920
  • 1921-1925
  • 1926-1938
  • 1939-1945
  • 1945-do dziś